ریاضی آسان است - MATH IS EASY

الهم عجل لولیک الفرج - ما را از نظرات خود بهره مند سازید.-God Bring the Imam of our time

عداد 2 و 3 و 4 و 5 را طوري داخل دايره ها قرار دهيد كه در هر هشت رديف، مجموع اعداد 14 شود . توجه كنيد كه هر عدد در هر رديف فقط يكبار تكرار مي شود

 

 

پس از تلاش ...جواب را در ادامه ببینیدبرچسب‌ها: معما, بازی و ریاضی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۹۲ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
مجموع مربعات ارقام یک عدد صحیح چون را تعریف می کنیم. به طریق مشابه مجموع مربعات ارقام عدد را تعریف می‌کنیم و به هین ترتیب. در انجام این عمل همواره در نهایت به یکی از این ده عدد خواهیم رسید:


اگر برای بعضی از i ها باشد آنگاه عدد اولیه عدد مبارک،سعید یا شاد (Happy Number) گفته می شود. به عنوان مثال با شروع از عدد 7 دنباله زیر را بدست می آوریم:

پس 7 عدد سعید یا شاد است.
  • اولین اعداد سعید به ترتیب عبارتند از:
::
تعداد جملات حاصل از هر یک از اعداد فوق تا زمانی که به عدد یک برسند به این صورت است:

  • تعداد اعداد سعید که کوچکتر یا مساوی ...,1,10,100 باشند به ترتیب عبارت است از:

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۹ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی

دو عرب با هم مسافرت میکردند یکی از آنها ۵ قرص نان و دیگری ۳ قرص نان با خود داشت. عرب سومی به آنها پیوست .شب شد و همه با هم ۸ قرص نان را خوردند.عرب سوم ۸ درهم به ان دو عرب دیگر داد که بر سر تقسیم ان بین این دو اختلاف افتاد. آن که ۵ قرص نان داشت می گفت تقسیم باید به نسبت ۵ به ۳ انجام گیرد و دیگری می گفت باید به تساوی باشد.اختلافشان بالا گرفت و سرانجام از حضرت علی داوری خواستند .

آن حضرت ۷ درهم را حق صاحب ۵ قرص نان و ۱درهم را حق صاحب ۳ قرص نان دانست!!!
به نظر شما داوری حضرت بر چه پایه ای بوده است؟

به درخواست دوستان جواب مساله را می گذارم.

دوعرب روی هم ۸ نان دارند. اگر هر نان را سه قسمت کنیم ۲۴ تکه نان داریم که ۱۵ تکه برای عرب اول و ۹ تکه از آن عرب دوم است. حال اگر سه نفر مساوی بخورند هر کدام باید ۸ تکه خورده باشند. یعنی عربی که ۱۵ تکه داشته ۸ تکه را خودش خورده و ۷ تکه دیگر از سهمش را به عرب سوم داده است. و عرب دوم که ۹ تکه داشته ۱ تکه از سهم خود را به عرب سوم داده پس از هشت دیناری که عرب سوم پرداخت کرده ۷ دینار سهم عرب اول و ۱ دینار سهم عرب دوم است. 

نوشته شده در تاريخ سه شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۹ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
سوال ریاضی از امام علی(ع) و اعجاز در قرآن
شخصى یهودی به حضور امام على (ع ) آمد و پرسید: «عددى را به دست من بده كه قابل قسمت بر 1،2،3،4،5،6،7،8،9باشد بى آنكه باقى بیاورد.» امام على (ع ) بى درنگ به او فرمود: «اضرب ایّام اسبوعك فى ایّام سنتك » (روزهاى هفته را بر روزهاى یكسال خودت ضرب كن كه حاصل ضرب آن، قابل قسمت بر همه اعداد مذكور (بدون باقیمانده) خواهد بود.) سؤال كننده هفت را در 360 ضرب كرد حاصل ضرب آن 2520 شد، این عدد را بر 2،3،4،5،6،7،8،9، 1تقسیم كرد، دید بر همه این اعداد قابل قسمت است بدون آنكه باقى بیاورد.
اعجاز در قرآن
در قرآن كريم به اينكه 300 سال شمسي دقيقاً برابر 309 سال تمام قمري است به صورت مستقيم اشاره شده است . اين مطلب وقتي مشخص شد كه يكي از علماي دين يهود از حضرت امام اميرالمؤمنين (عليه السلام) پرسيد : چرا قرآن مدت توقف و خواب اصحاب كهف را 309 ذكر سال كرده است در حالي كه در حاشيه تورات ما اين مدت 300 سال نوشته شده است ؟ حضرت امير عليه السلام فرمودند : «سالهاي شما شمسي است ولي سالهاي ما قمري است» . جالب اينجاست كه يكي از اساتيد رياضي اين محاسبات را انجام داده كه خلاصه قابل فهم آن چنين است : سال شمسي يهود 365 روز تمام بوده است . بنابراين 300 سال آنها مي شود : روز 109500=365×300 در حالي كه سال قمري برابر است با 354 روز و 8 ساعت و 48 دقيقه بنابراين 309 سال قمري برابر است با : روز 109500={48 دقيقه و 8 ساعت و 354 روز ×}309 پس معلوم شد كه 300 سال شمسي يهود برابر است با 309 سال قمري نه يك روز كمتر نه بيشتر. اين در حالي است كه تا صدها سال بعد از نزول قرآن هنوز شبانه روز به 24 ساعت و هر ساعت به 60 دقيقه و الي آخر تقسيم نشده بود . و حتي ساعت هنوز اختراع نشده بود .
نوشته شده در تاريخ جمعه بیستم فروردین ۱۳۸۹ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
««آلبرت اینشتین »» این معما را در قرن نوزدهم میلادی طرح كرد و به گفته وی حدود 98درصد از مردم جهان نمی توانند این معما را حل كنند!


در خیابانی 5 خانه ؛ در 5 رنگ مختلف وجود دارند . در هریك از این خانه ها یك نفر با ملیتی متفاوت از دیگران زندگی می كنند . این 5 صاحب خانه ؛ هركدام نوشیدنی متفاوت می نوشند ، اتومبیل متفاوت سوار می شوند و حیوان خانگی متفاوت نگهداری می كنند .
حال با توجه به راهنماییهای زیر بگویید كدام یك از آنها در خانه ، ماهی نگهداری می كند؟
1- مرد انگلیسی در خانه قرمز زندگی می كند
2- مرد سوئدی ، یك سگ دارد .
3- مرد دانماركی چای می نوشد .
4- خانه سبز رنگ در سمت چپ خانه سفید قرار دارد .
5- صاحب خانه سبز قهوه می نوشد .
6- شخصی كه اتومبیل تویوتا سوار می شود ، پرنده پرورش می دهد .
7- صاحب خانه زرد ، اتومبیل بلازر سوار می شود .
8- مردی كه در خانه وسطی زندگی می كند ، شیر می نوشد .
9- مرد نروژی در اولین خانه زندگی می كند .
10- مردی كه اتومبیل BMW سوار می شود ، در كنار مردی كه گربه نگه می دارد ، زندگی می كند .
11- مردی كه اسب نگهداری می كند ، كنار مردی كه اتومبیل BLAZER سوار می شود ، زندگی می كند .
12- مردی كه اتومبیل FIAT سوار می شود ، نوشابه می نوشد .
13- مرد آلمانی اتومبیل BENZ سوار می شود .
14- مرد نروژی كنار خانه آبی زندگی می كند .
15- مردی كه اتومبیل BMW سوار می شود ، همسایه ای دارد كه آب می نوشد .

نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی

 

در مسابقه اي كه بين علاقه مندان به مسأله هاي رياضي و معمّاها ، ترتيب داده شده بود ،3 نفر انتخاب شدند : قولي،ولي و قوچعلي. براي اينكه برنده ي نهايي را معيّن كنند ، تصميم گرفتند ،آزمايش ديگري انجام دهند.5 ورق كاغذ به آنها نشان دادند: 3 كاغذ سفيد و 2 كاغذ سياه.سپس چشمهاي هر سه نفر را بستند و به پيشاني هر كدام ، يكي از كاغذ هاي سفيد را چسباندند و سپس دو كاغذ سياه را از بين بردند. سپس چشمهاي آنها را باز كردند و اعلام كردند ، برنده كسي است كه قبل از ديگران رنگ كاغذ خودش را بگويد.هيچكدام از آنها ، رنگ كاغذ خودشان را نمي ديدند ، ولي مي توانستند رنگ كاغذ دوستانشان را ببينند. بعد از كمي فكر هر سه نفر با هم گفتند كه رنگ كاغذ خودشان سفيد است.چگونه پيش خود استدلال كرده بودند؟ 

نوشته شده در تاريخ شنبه نهم خرداد ۱۳۸۸ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
- در قانوني در باره ئ پرچم فرانسه، نوشته شده بود كه اين سه رنگ عمودي در كنار هم، نبايد با پهناي يكسان، بلكه به نسبت آبي ٣٠ ؛ سفيد ٣٧ ؛ سرخ ٣٣ ،.دليل اين قانون چه بوده است؟

جواب در ادامه مطلب
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
- در يك مهماني كه من در آن شركت كرده بودم جز من كه فقط با يك نفر ديگر دست دادم هر يك از مهمانان با سه نفر ديگر دست داد. پرسش اول : ايا شما ميتوانيد دست كم تعداد حاضران در اين مهماني را حدس بزنيد؟ پرسش دوم:ايا تعداد شركت كنندگان در اين مهماني ميتواند ۲۱ نفر باشد؟

جواب در ادامه مطلب
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
پسربچه اي به نام علي را در نظر ميگيريم كه در دبستان درس ميخواند و استعداد رياضي فوق العاده اي دارد ولي بازي شطرنج را بتازگي آغاز كرده و تنها مي داند مهره ها را چگونه بايد حركت داد . در عوض 2 فرد دبيرستاني به نامهاي محسن و حسن ، افرادي هستن كه اميدهاي بزرگي براي شطرنجند و شطرنج بازان بزرگ آنها را مي شناسند و براي پيروزي به آنها ارزش قايلند .وقتي اين سه نفر دور هم جمع بودند و در مورد شطرنج صحبت ميكردند محسن و حسن روايت كردند كه چگونه استادان بزرگ شطرنج بدون هيچ زحمتي با 40 تا 50 نفر به طور هم زمان شطرنج بازي مي كنند .علي بلافاصله گفت : من همين حالا حاضرم در مقابل 2 نفر به طور هم زمان شطرنج بازي كنم ، نمي خواهيد با من بازي كنيد ؟؟
محسن و حسن مات و مبهوت شدند كه چگونه يك بچه دبيرستاني ، كه تازه با حركت مهره ها آشنا شده به خود جرات ميدهد تا 2 شطرنج باز قوي و پر تجربه را به مبارزه دعوت كند .علي پيشنهاد كرد تنها اجازه بدهيد نحوه انتخاب مهره ها براي بازي با من باشد.اما حسن قبول نكرد و مهره خود را انتخاب كرد و بعد علي انتخاب كرد و بعد محسن انتخاب كرد . محسن گفت : علي عزيز ، اگر تو بتواني دست كم در برابر يكي از ما 2 نفر شكست نخوري من حاضرم كلاه خودم را بخورم .در پايان مبارزه خطري جدي كلاه محسن را تهديد ميكرد و تنها بعد از آن كه علي از قرار اوليه و حق خود صرف نظر كرد ، كلاه محسن سالم ماند و خود محسن از خورد آن معاف شد . علي چگونه توانست دست كم در يكي از بازيها از شكست خود جلوگيري كند ؟؟علي در بازي تكي با هر كدام از آن دو شكست ميخورد اما حالا توانست يكي از آن دو را شكست دهد چگونه ؟؟در ضمن فرد چهارمي هم وجود نداشت كه علي را راهنمايي كند !!!!!!!

جواب در ادامه مطلب
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۷ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
در سيستم پول ايالات متحده امريكا هر دلار به 100 قسمت تقسيم ميشود .هر يك صدم دلار يك سنت است و سكه هاي 1- سنتي (پني )، 5- سنتي (نيكل )، 10 – سنتي (دايم) و 25 - (كوارتر ) رايج مي باشند . اگر شما خريدي 29 سنتي انجام دهيد و يك اسكناس يك دلاري خرج كنيد ، فروشنده به شما 2 كوارتر ، 2 دايم و 1 پني خواهد داد ، همچنين ميتواند 7 دايم و 1 پني به شما بدهد. بهر حال 5 سكه بايد مبادله شود . آيا راهي براي كم كردن حجم مبادلات وجود دارد؟؟

جواب در ادامه مطلب
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی
- احتمالا تا به حال ايستادن يا نشستن بر روي چهار پايه اي كه طول پاهايش مساوي نيست تجربه كرده ايد.و لق زدن ان شما را هم كلافه كرده است. حالا فكر ميكنيد سه پايه هم ممكن است لق بزند؟

جواب در ادامه مطلب
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ توسط حسین ابراهیم پور- یک معلم ریاضی